Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Equinox ve Pro-Nox

Equinox ve Pro-nox

Gülme Gazıyla “Ağrıya Gülün Geçin!”

%50 N2O, %50 O2 analjezi sistemi.

Azot protoksit ve oksijen kullanılarak uygulanan bu analjezik ve anksiyolitik sistem, hastanın bilincini kaybetmeden, hekimle iletişim halinde olarak, konforlu ve kaliteli bir tedavi imkanı sunar.

Öncesi & Sonrası

Equinox Relieve

Başlarken 5-6 nefes çekilir, 30 saniye beklendikten sonra, rahatlama ve ağrı kesici etkisi başlar. Sonra birkaç nefes daha alınarak yapılacak işleme başlanır. Ağızlık hastanın elindedir ve ihtiyacı oldukça çeker. Vücudun doğal endorfin ve dopaminlerinin salınımını aktive ederek etki gösterir. Temel özelliği, analjezik, anksiyolitik etkisi ve hastanın ağrıya olan toleransını artırmasıdır. Vücutta genel bir gevşeme hissi olur, hasta yapılan işlemi umursamaz ama kendindedir (Bilinçli sedasyon). Cihaz, FDA onaylı ve CE belgelidir. Aşırı doz riski yoktur. Yan etki olarak sadece bazı hastalarda hafif bulantı ve baş dönmesi rapor edilmiştir.

Bu yöntem çok güvenli olarak kabul edildiği için özellikle ABD, Kanada, İsveç, Avustralya ve İngiltere’de normal doğumlarda kullanılmaktadır. Vücutta metabolize olmaz ve inhalasyon kesildikten sonra 2-3 dakika içinde vücudu terkeder. 10 dakika sonra, hasta araç kullanabilir.

Plastik Cerrahi ve Dermatolojideki Kullanım Alanları:

• Botulinum toksini uygulamaları,
• Dolgu uygulamaları,
• Genel lazer uygulamaları,
• Lazer epilasyon,
• Lazer liposuction,
• Cilt gençleştirme,
• PRP,
• Saç ekimi (özellikle lokal anestezi öncesi ve anestezi sırasında),
• Fokus ultrason,
• Dövme çıkarma,
• Ağrı ve anksiyete olan tüm uygulamalar.

ETKİ MEKANİZMASI

Anksiyolitik Etki:

Beyindeki başlıca inhibitör ve nörolojik-transmiter olan GABA(Gamma Amino Butirik Asit) reseptörlerini aktive ederek anksiyolitik etki sağlar. GABA reseptörleri, MSS inhibitör nörolojik-transmiteri olarak çalışır.

Analjezi Etkisi:

Endojen opiatların salınımını sağlayarak etki eder. Bunlar: Dinorfin, Enkefalin ve Beta- Endorfin’dir.

Öforik Etki:

Dopamin salgılanmasını sağlayarak etki eder. Bu özelliği, analjezik etkisine de katkı sağlar.

Equinox ve Pro-nox nedir?

Equinox ve Pro-nox, Kanada’da üretilen aynı cihazın iki ayrı pazar adıdır. Kanada’da Equinox, ABD’de ise Pronox olarak satılmaktadır. ABD’de pazar lideridir.

Equinox Relieve/Pro-nox, hastaların sabitlenmiş %50 N2O, %50 O2 karışımını, ağızlık ya da maske yoluyla inhale ederek almasını sağlayarak, analjezik ve anksiyolitik etki verir. Kullanımıyla, medikal uygulamalardaki ağrıya ve endişeye bağlı rahatsızlığı minimalize eder. “Anestezik” değil “Analjezik Yöntem” olarak sınıflandırılmıştır. Hasta elinde bulunan ağızlıktan ya da maskeden nefes çekerek işlemi gerçekleştirir. Kontrol tamamen hastadadır.

 

Nasıl çalışır?

Başlarken ağızlık yada maske yoluyla 5-6 derin nefes çekilir, yarım dk beklendikten sonra, rahatlama ve ağrı kesici etkisi başlar. Sonra birkaç nefes daha alınarak yapılacak işleme başlanır. Hasta, ihtiyacı oldukça, gazı çekmeye devam eder.

Sistem, vücudun doğal endorfin ve dopaminlerinin salınımını aktive ederek etki gösterir. Temel özelliği, analjezik, anksiyolitik etkisi ve hastanın ağrıya olan toleransını artırmasıdır. Vücutta genel bir gevşeme hissi olur, hasta yapılan işlemi umursamaz ama kendindedir. Başka bir deyişle hastanın yapılan medikal uygulamaya bağlı ağrı ile olan bağlantısı kesilir.

Çok uzun bir güvenlik kaydı var. 100 yıldan uzun bir süredir kullanımda. Vücutta metabolize olmaz, normal doğum kullanımında bebeğe geçmez. “Aşırı Doz” yoktur.

Vücutta genel bir gevşeme, rahatlama, çakır keyif hissi, kollarda-bacaklarda hafifleme hissi verir.

 

Etki ne kadar sürede başlar ve biter?

N2O tıpta kullanılan gazlar içinde, en hızlı etki başlangıcına sahip olan gazdır. Bu etki mekanizması, gaz vücuttan atılırken de aynı hızla gerçekleşmektedir. Etki hızı kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel olarak ilk dakikadan sonra başlar. İnhalasyon kesildikten 3-4 dakika sonra, gaz solunumla vücuttan tamamen atılır. Hasta 10 dakka sonra araç kullanabilir.

 

Equinox/Pro-nox Güvenli midir? Riskleri Var Mıdır?

Cihaz, FDA onaylı ve CE belgelidir. Uygulamanın çok uzun bir güvenlik kaydı var. 100 yıldan uzun bir süredir kullanımdadır. Vücutta metabolize olmaz, normal doğum kullanımında bebeğe geçmez. “Aşırı Doz” yoktur. Yine de N2O sınırlı sayıda  kontrendikasyonları olan bir gazdır ve bunlar yukarıda sınıflandırılmıştır.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

%10-15 hafif bulantı ya da baş dönmesi olabilir. Bazı hastalarda sersemlik hissi olabilir. Eğer, hasta bu hissi sevmezse, uygulama kesilip, oda havasını solursa, hemen rahatlayacaktır.

 

Beni Uyutur mu?

Hayır. Equinox/Pro-nox, hastaların, sabitlenmiş %50 N2O, %50 O2 karışımını inhale etmesini sağlar. Böylece hasta, güvenli oranda N2O alır. Bu oran anestezi için ya da hastayı uyutmak için yeterli bir oran değildir. İşlem sırasında hasta, uyanık ve doktoru ile uyumludur.

 

Gülme Gazı Beni Güldürür mu?

Hayır. N2O halk arasında “Gülme Gazı” olarak bilinse de mutlu edici, rahatlayıcı etkisi olmasına rağmen güldüren bir gaz değildir.

 

Gülme Gazı Bağımlılık Yapar mı?

Hayır. Bilimsel yayınlarda bağımlılık yapıcı bir etkisinden bahsedilmemektedir.

 

Hastalar Sadece Tıbbi İşlem Başlarken Mi, Yoksa Bütün İşlem Boyunca Mı Cihazı Kullanacaklar?

Bu, yapılan tıbbi uygulamanın cinsine bağlıdır. Örneğin, lokal anestezi öncesi yapılıyorsa, lokal anestezinin etkisi başlayınca, gaz çekimi kesilebilir. Yine, dolgu, botulinum toksini gibi kısa estetik uygulamalarda, uygulama öncesi uygun miktarda gaz çekmek yeterli olacaktır. Normal doğum için uygulanıyorsa, ilk kontraksiyon ile başlanıp, doğum gerçekleşene kadar belli aralıklarda almak gerekir. Uzun ve ağrılı bir lazer uygulamasında yine işlem boyunca gazı çekmek gerekecektir.

 

N2O yanıcı bir gaz mıdır?

Hayır, hem N2O, hem de O2 yanıcı gazlar değildir. Ancak bunlar oksidan gazlar oldukları için, ateş kaynaklarından uzak tutmak gerekmektedir.

 

Hastanın Vital Bulguları Değişir Mi?

Hayır, uygulama sırasında, hastanın vital bulgularında bir değişiklik olmamakta, koruyucu reflekslerde bir baskılanma görülmemektedir.

 

Uygulama Sırasında Hastanın Düşme Riski Var Mıdır?

Bazı hastalarda baş dönmesi olacağından, uygulamanın oturarak ya da yatarak yapılmasında fayda vardır.

 

Uygulama Sonrasında Araç Kullanabilir Miyim?

İnhalasyon kesildikten 3-4 dakika sonra, gaz solunumla vücuttan tamamen atılır. Hasta 10 dakka sonra araç kullanabilir.